Nakupujeme použitý iPhone. Nenechte se napálit!!!

23. 9. 2011, 20:34 | Vojtěch Ondráček | Zobrazit komentáře (0)

V dnešní době se to na internetu jen hemží inzertními a aukčními servery, takže spousta lidí dá přednost nákupu použitého přístroje před zakoupením nového. Jak vybrat a nenechat se napálit, v tom vám pomůže tento článek.

Který model mám zvolit?

Existují celkem čtyři modely iPhone a to sice původní iPhone dnes označován jako 2G, model 3G, 3GS a 4.

iPhone 2G

První model se již v dnešní době kupovat nevyplatí. Jeho ceny se sice pohybují již okolo 1500Kč, ale je to přístroj postarší, takže nehledě na morální zastaralost a nedostatek výkonu se navíc projeví opotřebení, především baterie a krytu. Sehnat 100% originální díly je téměř nemožné, a pokud se to povede, tak jsou velmi drahé. Tomuto modelu také chybí GPS a podpora 3G. Takže ve zkratce: iPhone 2g už nekupujte!

iPhone 3G

Pokud chcete iPhone, ale máte jen minimální finanční prostředky, model 3G je právě pro vás. Nabízí už celkem solidní rychlost a použitelnost, má GPS a podporuje 3G sítě, takže se výborně hodí i na internet. Máte-li doma vlastní Wi-fi síť, není problém se s tímto telefonem připojit. Ačkoliv to není žádný rychlík, novější iOS 4.2.2. na něm bez problémů poběží, i když to bude běh spíše netrénovaného jedince než atleta. U tohoto modelu není možné natáčet bez dalšího doplňkového programu video, takže tuto funkci musíte oželet, nicméně videa z mobilu stojí většinou za nic, takže ani není o co stát. Výhodou modelu 3G je taky to, že na něj lze bezproblémově shánět díly a za dobrý peníz, navíc ceny použitých a zachovalých kousků se pohybují okolo 2500-3000Kč. Dostupné kapacity jsou 8 a 16GB.

iPhone 3GS

Na první pohled je stejný jako model 3G, jenže na ten druhý to tak už není. Z vnějšku je sice jediným rozdílem stříbrný nápis vzadu oproti šedivému, ale ty důležité změny jsou uvnitř. Má více paměti, rychlejší procesor a lepší grafický akcelerátor, takže si bez problémů zahrajete hry, přehrajete videa ve vyšším rozlišení a telefon vás rychlostně nebude nikterak omezovat. Apple navíc tento model ještě bude nějaký ten pátek podporovat, takže i nový iOS 5 na něm poběží. Díly na tento model jsou taktéž dobře dostupné jako na model 3G. Tento model si pořídíte za cenu okolo 5000Kč. Dostupné kapacity jsou 8, 16 a 32GB.

iPhone 4

Tento model je aktuálně tím nejnovějším, takže nabízí pochopitelně nejvíc funkcí. Za to si ale samozřejmě připlatíte, takže počítejte s cenou okolo 8000Kč. Dostupné kapacity jsou 16 a 32GB.

 

Na co si dát pozor

Když se rozhodnete koupit použitý iPhone, vyplatí se být ostražitý. Mimo vizuální kontrolu stavu telefonu je dobré zkontrolovat čidla vlhkosti umístěná v konektoru na sluchátka a v konektoru systémovém. Jedná se o malé, bílé kolečka, která v případě namočení/navlhnutí zčervenají. Přístrojům, které jsou na vlhkost pozitivní se vyhněte velikým obloukem.

Samozřejmě je důležité zkontrolovat si před koupí všechny funkce a z telefonu si zatelefonovat. Vzhledem k tomu, že ceny použitých přístrojů v zahraničí jsou mnohem nižší, často se k nám takovéto telefony také dostanou. Nejprve si asi řeknete, že je to dobře a díky tomu seženete iPhone levněji, ale je to omyl! Přístroje prodávané v zahraničí bývají blokované na zahraniční operátory a nedají se běžným způsobem odblokovat a i když existuje neoficiální cesta, tak po nestandartním odbloku s přístroji bývají jen samé problémy a není možné používat je s kartami českých operátorů. Nejhorší případy se týkají modelů 3G a 3GS u kterých někteří přišli na to, že je odblokování možné pomocí firmware modemu z tabletu iPad. Toto sice umožní odemčení, ale znemožní používání GPS a oficiálního software (budete muset mít jailbreak). Proto si důkladně překontrolujte, že verze firmware modemu není 06.15.00. Tuto informaci naleznete v nastavení – obecné – informace!

 

Čeho se nebát

Typickou závadou modelů 3G a 3GS je praskání zadního krytu ve spodní části. Této vady se nebojte, nikterak neovlivňuje provoz telefonu, a pokud se vám nelíbí, ceny náhradních krytů jsou příznivé, případně pomůže nalepení barevného skinu. Často se také vyskytuje problém s ulomenou páčkou tichého režimu. Tato vada je rovněž levně opravitelná a není důvod kvůli ní telefon nekoupit. Cena její opravy v servise se pohybuje okolo 300Kč, pokud jste zručnější a zvládnete to sami (jen opravdu znalí lidé, kteří již někdy telefon opravovali), je tato závada opravitelná za cca 18Kč.

 

…a pozor na čínské kopie!

V dnešní době je také populární kopírování tohoto populárního přístroje, takže je potřeba před koupí se ujistit, že se jedná opravdu o originální iPhone. Většinou jde napodobenina od originálu rozlišit snadno, ale jsou i velmi zdařilé, kde to na první pohled není zcela jasné. Typickými znaky pro kopie jsou: jiný konektor než od Apple, pouze základní funkce, nekvalitní zpracování, chybějící nebo špatná podpora češtiny a chybějící magnetický kompas (mají originální 3GS a 4). Máte-li pochybnosti o pravosti telefonu, jednoznačným indikátorem je vždy to, že kopie se nespojí s ovládacím softwarem iTunes v počítači. Vyžadujte tedy předvedení součinnosti s tímto programem.

 

Shrnutí

Základem dobré koupě je výběr toho správného modelu. Pak už jen stačí vyhledání nejvýhodnější nabídky na internetu a dohoda s prodejcem. Důrazně doporučuji osobní převzetí, vyzkoušení a zaplacení přístroje! Pokud se už rozhodnete nechat si iPhone poslat poštou, vyžadujte co nejvíce detailních fotografií přístroje, nejlépe například s otevřenou webovou stránkou, kterou si sami zvolíte, pro ověření, že to nejsou jen fotky stažené někde z internetu. Nikdy neplaťte předem! Pokud zvolíte posílání na dobírku trvejte na kurýrovi, budete si moci prohlédnout obsah zásilky před jejím převzetím. Nenechte se zlákat nízkou cenou a nakupujte pouze na ověřených serverech!!!Následující článek
iTunes Music Store bude i u nás!
Předchozí článek
iPhone 5 se začne prodávat 15. října!